Current Schedule


Waterloo Differential Geometry Working Seminar

Academic Year 2023-2024



Summer ❄ Schedule - Wednesdays 1:00 pm - 4:00 pm in MC 5417.
  1. July 17th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Paul Cusson - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Robert Cornea (Abstract)

  2. July 3rd * The seminar on this day will feature Canadian Undergraduate Mathematics Conference practice talks *

    Practice talk #1 from 1:00 PM - 1:30 PM: TBD (Abstract)

    Practice talk #2 from 1:45 PM - 2:15 PM: TBD (Abstract)

    Practice talk #3 from 2:30 PM - 3:00 PM: TBD (Abstract)

    Practice talk #4 from 3:15 PM - 3:45 PM: TBD (Abstract)

  3. June 26th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Faisal Romshoo - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Max Schult - TBD (Abstract)

  4. June 19th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Kyrylo Pervushyn - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Jaques Van Wyk - TBD (Abstract)

  5. June 12th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Amanda Petcu - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Filip Milidrag - TBD (Abstract)

  6. June 5th * The seminar on this day will be in MC 5501 *

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Michael Albanese - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Utkarsh Bajaj - TBD (Abstract)

  7. May 29th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Alexander Pawelko - TBD (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Faisal Romshoo- TBD (Abstract)

  8. May 22nd

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Lucia Martin Merchan - A Grassmannian bundle over a Spin(7) manifold (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Anton Iliashenko - TBD (Abstract)

  9. May 15th * The seminar on this day will be in MC 5479 *

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Spiro Karigiannis - The linear algebra of 2-forms in 4-dimensions part II (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Xuemiao Chen - Compact Riemann surfaces of low genus(Abstract)

  10. May 6th

    Speaker #1 from 1:00 PM - 2:15 PM: Spiro Karigiannis - The linear algebra of 2-forms in 4-dimensions part I (Abstract)

    Speaker #2 from 2:30 PM - 3:45 PM: Benoit Charbonneau - Coxeter groups and Clifford Algebras (Abstract)